Викладачка ПФ НУК, кафедри ТЕ та ТМ  ім. ад. Макарова Канц Валентина щойно повернулася із навчань, які проходили в Литві (Вільнюс) в рамках тематичної роботи міжнародної платформи громадянського суспільства CivilMPlus проєкту ДРА «Діалог за взаєморозуміння і право: Європейські НУО разом за подолання конфлікту в східній Україні», за фінансової підтримки МЗС ФРН. Це міжнародний молодіжний проєкт, метою якого є заохочення  молодого покоління до передачі усних історій в сім'ї, підтримка в виборі та обмін історіями, які сприяють мирній та терпимій взаємодії з сусідами і противниками. Також це сприяння процесам примирення і регуманізаціі сторін збройного конфлікту на Донбасі шляхом роботи з індивідуальною та колективною пам'яттю, реалізації діалогових заходів.

В рамках проєкту молоді люди з України (основна частина країни і непідконтрольні території) і РФ досліджувати тему сім'ї та історії, процеси формування індивідуальної і колективної пам'яті, її вплив на людей і спільноти. Увагу було насамперед зосереджено на пам'яті про Другу світову війну. Але учасники також спробували розглянути і інші, що стосуються всіх тем історичного минулого. Теми сім'ї та історії розглядалися з двох перспектив: сім'ї в історії та історії в родині. Крім того, окремий акцент було зроблено на збереження в індивідуальному, сімейному і колективному просторі пам'яті подій пов'язаних з конфліктами і трагедіями 20 століття.

Під час зустрічі учасники відвідали місця пам'яті, на підставі різних джерел дізналися про долю сімей, які постраждали від війни, а також  заклали основи для промовляння трагічних і контраверсійних сторінок сімейної / особистої історії як середини 20 століття, так і 21.

Також, була організована спеціальна майстерня з сучасними молодими художниками, які працюють з різними техніками і форматами. Це було організовано для обробки, трансформації накопиченого наративу (історично-культурна обгрунтована інтерпретація певного аспекту світу) та історій в арт- продукт. Це покладено в основу пересувних експозицій, які згодом вони будуть використані як для поширення напрацювань і досвіду проекту, так і як майданчик для публічних заходів і діалогових зустрічей в регіонах.

Для кожного із учасників це був час переусвідомлення, складних розмов та прийняття іншої сторони. Вони знаходили стереотипи про свої країни та розвінчували їх для себе та інших, навчалися дивитися на світ очима інших людей і розуміти, що відчувають в цей момент інші. Наразі також створюються особисті шедеври кожного, втілення історії в арт, які згодом перетворяться у виставку.


Відділ по роботі з молоддю та міжнародних програм